County Masters News

First <<  1 2 3 4 5 6 7 8   >> Last

18th January 2019

Masters teams compete in National Tourney

Masters teams compete in National TourneyFive of Nottinghamshire’s Masters Team’s competed in the Masters County Challenge Tournament over the weekend of 12/13th January 2019.
The format for this competition is one Men's, one Ladies and two Mixed rubbers.

Nott's performed very well, with two team's finishing in second place, two in fourth place and one in sixth place.
Notable performances were from:-
Paula Wilson, Matt Tongue (45s), Karen Gleave, Loraine Buck (50s) - All unbeaten, playing in all matches for their respective teams.

O/40s results: Division 1A - venue University of Worcester Arena.
Norfolk: Won 4-0, Northumberland: Lost 1-3, Suffolk: Won 4-0, Derbyshire: Lost 1-3,
Lincolnshire: Won 3-1, Staffordshire: Lost 1-3
Overall Final Position: 4th.
Team: Simon Vanderwalt (Captain), Lee Truong (Beeston Fields B.C.)
Mathew Haigh, Con Truong (Mapperley Park B.C.)
Kate Miller (Mansfield Oaktree B.C.)
Sion Severn (Bingham B.C.)
Heidi Scott-Smith (Crusader B.C.)
Julie Gater (Alfreton B.C.)

O/45s results: Division 1A - venue University of Worcester Arena.
Played each team twice:-
Shropshire: Won 4-0 & 4-0, Cambridgeshire: Drew 2-2 & 2-2, Lancashire: Won 3-1 & Drew 2-2,
Yorkshire: Lost 1-3 & Drew 2-2,
Overall Final Position: 2nd.
Team: Paula Wilson (Captain), Sarah Heathcote, Christine Gleave (Bingham B.C.)
Matthew Tongue, Andy Cokayne (Bingham B.C.)
Craig Favill, Toni Favill (Mansfield Oaktree B.C.)
Graydon Peacock (St. Giles B.C.)

O/50s results: Premier Division - venue Aldersley Stadium, Wolverhampton.
West of Scotland: Drew 2-2, Yorkshire: Lost 1-3, Lancashire: Drew 2-2, Surrey: Drew 2-2, Kent: Drew 2-2.
Overall Final Position: 4th.
Team: Karen Gleave (Captain), Loraine Buck, Jane Tarrant (Forest B.C.)
Anthony O'Leary, Sally Moore, Ellen Housley (Bingham B.C.)
John Fletcher (Crusader B.C.)
Neil Franklin (Boots B.C.)
Vaughan Chamberlain (Mansfield Oaktree B.C.)

O/55s results: Division 1A - venue National Badminton Centre, Milton Keynes.
Northamptonshire: Won 3-1, Durham: Lost 0-4, Cambridgeshire: Won 3-1, Shropshire: Drew 2-2,
Leicestershire: Drew 2-2,
Overall Final Position: 2nd.
Team: Adrian Mateo (East Leake B.C.) & Frances Fox (Bingham B.C.) (Joint Captains)
Mark Attewell, Andy Morrell, Clare Beswick (Bingham B.C.)
Julian Dumelow (Forest B.C.)
Julie Peart (Chilwell B.C.)
Wendy Walton-Towle (Crusader B.C.)

O/60s results: Premier Division - venue Aldersley Stadium, Wolverhampton.
Yorkshire: Lost 0-4, Surrey: Drew 2-2, Kent: Lost 0-4, Essex: Lost 0-4, Lancashire: Lost 1-3, Devon: Drew 2-2
Overall Final Position: 6th.
Team: Jacqui Burton (Captain), Pauline Adams, Gill Maloney (Chilwell B.C.)
Phil Johnson, Ian Price, Mike Nettleton (Chilwell B.C.)
Kevin Cuthbert (St Giles B.C.)
Jenny Stark (Crusader B.C.


First <<  1 2 3 4 5 6 7 8   >> Last