County Masters News

First <<  1 2 3 4 5 6 7 8   >> Last

24th January 2020

Masters Teams compete in National Tourney

Five of Nottinghamshire’s Masters Team’s competed in the Masters County Challenge Tournament over the weekend of 11/12th January 2020.

The format for this competition is one Men's, one Ladies and two Mixed rubbers.

Nott's performed very well, with two team's finishing 2nd, one team 4th and two in 5th place overall. Notable performances were from:-

Andy Cokayne (45s), Loraine Buck (50s) and Julie Peart (55s) - All unbeaten, playing in all matches for their respective teams.

O/40s results: Division 1A - venue Aldersley Stadium, Wolverhampton.
Northumberland: Drew 2-2, Glasgow North: Lost 0-4, Cheshire: Drew 2-2, Lincolnshire: Lost 1-3, Staffordshire: Lost 1-3, Worcestershire: Won 3-1.
Overall Final Position: 5th.
Team: Simon Vanderwalt (Captain), Sion Severn, Lee Truong, Stephanie Clark, - (Beeston Fields B.C.)
Con Truong - (Mapperley Park B.C.)
Alan Scott, Kim Robertshaw - (Forest B.C.)
Nathalie Woolsey-Butler - (Devon B.C.)

O/45s results: Division 1A - venue University of Worcester Arena.
Shropshire: Won 4-0, Worcestershire: Won 3-1, Derbyshire: Lost 1-3, Cheshire: Drew 2-2,
Lancashire: Drew 2-2.
Overall Final Position: 2nd.
Team: Paula Wilson (Captain), Matthew Tongue, Andy Cokayne - (Bingham B.C.)
Toni Favill, Julie Gater, Craig Favill - (Mansfield Oaktree B.C.)
Heidi Scott-Smith - (Mapperley Park B.C.)
Graydon Peacock - (St. Giles B.C.)

O/50s results: Premier Division - venue National Badminton Centre, Milton Keynes.
Essex: Lost 1-3, Yorkshire: Drew 2-2, Worcestershire: Won 3-1, West of Scotland: Drew 2-2, Lancashire: Lost 1-3, Surrey: Lost 1-3.
Overall Final Position: 5th.
Team: Karen Gleave (Captain), Loraine Buck, Jane Tarrant, Julian Dumelow - (Forest B.C.)
Jane Smith - (Bingham B.C.)
John Fletcher - (Crusader B.C.)
Neil Franklin - (Boots B.C.)
Warwick Mooney - (Beeston Valley B.C.)

O/55s results: Division 1A - venue University of Worcester Arena.
Cambridgeshire: Won 4-0, Suffolk: Won 3-1, Buckinghamshire: Lost 1-3, Leicestershire: Lost 1-3,
Shropshire: Drew 2-2
Overall Final Position: 4th.
Team: Mark Attewell (Captain) - (Bingham B.C.)
Adrian Mateo - (East Leake B.C.)
Vaughan Chamberlain - (Mansfield Oaktree B.C.)
Andy Morrell - (Crusader B.C.)
Ellen Housley, Sally Moore, Andrea Oates - (Forest B.C.)
Julie Peart - (Chilwell B.C.)
Frances Fox - (Boots B.C.)

O/60s results: Division 1A - venue University of Worcester Arena.
Played each team twice:-
Suffolk: Lost 1-3 & Won 3-1, Shropshire: Won 3-1 & 4-0, Worcestershire: Drew 2-2 & Lost 1-3.
Overall Final Position: 2nd.
Team: Jacqui Burton (Captain), Pauline Adams, Gill Maloney - (Chilwell B.C.)
Phil Johnson, Ian Price, Mike Nettleton - (Chilwell B.C.)
Lynn Davison - (Beeston Fields B.C.)
Mike Higgs - (Forest B.C.)
Phil Kent - (Sprotborough B.C.)


First <<  1 2 3 4 5 6 7 8   >> Last